Ünlü Markaların İsimlerinin Hikayeleri ve Anlamları

/ 7 Şubat 2018 / / yorumsuz

Ünlü markaların logo ve isimlerinin anlamlarını biliyor muydunuz ?

Pazarlama gurusu Jack Trout’a göre; alınabilecek en önemli pazarlama kararı, bir ürüne ne ad verileceği. Marka ismi markalaşmanın en önemli öğesidir. İnsanın ismi kaderini belirler derler. Bu sebeple toplumlarda çocuğa isim verme ayrı bir ritüeldir. İnsanın ismi kaderini ne kadar belirler bilemeyiz ama markaların isimlerinin ne kadar önemli olduğu tartışılamaz. Marka ismi bulunurken işiniz, sağladığınız hizmet ve ürünle ilgili fikir verirseniz başarılı bir marka ortaya koyarsınız. Telaffuzu zor olmayan akılda kalıcı, sade markalar daha başarılı olur. Ancak, sadelik demek sıradanlık demek değildir. Marka ismi sade ama vurucu olmalıdır. Şimdi başarılı marka isimlerinin hikayelerine ve anlamlarına bakıp, onlardan ilham alalım.

Samsung

Samsung kelimesi Kore dilinde üç yıldız anlamına geliyor.

Adidas

Markanın ismi kurucusu Adolf Dassier’in ad ve soyadının birleşmesiyle oluşmuş. Adi yani Adolf ve Das kelimelerinden geliyor.

Twitter

Kuş cıvıltısı ve manasız bilgi patlaması anlamına gelen twitter adı, kurucu ortak Jack Dorsey’in twitch kelimesini beğenmemesi ile tercih edilmiş.

Ikea

Şirketin kurucusunun ismi Ingvar Kanprad olunca ve Ingvar Kanprad, Elmtaryd Agunnaryd köyünde büyüyünce bu dört kelimenin başharflerinden marka ismi oluşmuş.

Volkswagen

Ferdinand Porsche herkesin satın alabileceği bir araba üretmek istemiş ve halk arabası anlamına gelen Volkswagen’i üretmiş.

Sony

Sonus latincede ses anlamına geliyor. Sonny de amerikan ingilizcesi argosunda parlak gençler için kullanılıyor. İsmin telaffuzunun her dilde kolay olması da eklenice marka olarak bu isim belirlenmiş.

Coca-Cola

Bu efsanevi içeceğe tadını veren koka yaprakları ve kola fıstıkları olunca, dünyanın en tanınmış markalarından birinin ismi de ortaya çıkmış.

Lancome

Marka adını Le Chateau de Lancome kalesinden alıyor. Firmanın kurucusu Armand Petitjean, bu yıkıntıları ziyaret ettiğinde kalenin etrafındaki güllerden etkilenerek, bu ismi marka ismi yapmış.

Facebook

Yüz ve kitap kelimelerinden oluşan Facebook, ABD’de üniversiteye yeni giren öğrencilerin sosyallaşmesi, biribiriyle tanışması için verilen kitaplardan ismini alıyor.

Amazon.com

Cadabra.com olan şirketin ismi dünyanın en büyük nehri olan Amazon olarak değişmiş. A harfi ile başlaması sebebiyle markanın alfabetik listelerde üst sırada olması da ayrı bir avantaj olarak görülmüş.

Google

Google’layıp çok geniş miktarda online bilgiden dilediğimizi bulabiliyoruz. Şirkette ismini buradan alıyor. Markanın ismi, googol kelimesinin değiştirilmiş hali. Kelime olarak 10 üzeri 100 sayısı anlamına geliyor. Yani 1 sayısını takip eden 100 tane sıfır.

Hotmail

Marka adı web sayfası yazım dili olan HTML kelimesini içerdiği ve sonunda mail kelimesi olduğu için tercih edilmiş.

BlackBerry

Blackberry, böğürtlen anlamına geliyor. Şirketin ürettiği ilk cihazın klavye tuşları böğürtlene benziyormuş.

Groupon

Grup ve kupon kelimelerinin kısaltmış hali Groupon.

Starbucks

Marka ismi ilhamını Seattle’da bir madem bölgesi olan Starbo’dan ve Moby-Dick romanının karakteri olan Starbuck’tan alıyor.

Nintendo

Markanın ismi Japonca emanet edilen cennet anlamına geliyor.

Xerox

Yunancada kuru demek olan xeros ve yazı demek olan graphos kelimelerininin birleşimi xerography. Marka da ismini buradan alıyor.

Evernote

Forever ve note kelimelerinden marka ismi ortaya çıkmış. Sonsuzluk ve not anlamına gelen kelimeler uygulamanın sunduğu hizmeti anlatıyor.

Reebok

Rhebok denilen Afrika antilobu markaya ismini vermiş.

Nike

Yunan zafer tanrıçası Nike, markanın ismi olmuş.

Arby’s

R ve B harfleri markanın kurucusu Raffel Brothers (Kardeşler)’i temsil ediyor. R harfinin ingilizcede “ar”, B harfinin ise “bi” olarak okunduğunu belirtelim.

Apple

Steve Jobs bir elma bahçesinde çalışmış ve marka ismi olarak basit ve sıcak bulunduğu için bu isim kullanılmış.

Hasbro

Markanın ismi Henry ve Helal Hassenfeld Brothers’ın kısaltmasından doğmuş.

Kodak

Firmanın kurucusu George Eastman’a göre K harfi sert ve güçlü bir harfmiş. Bu sebeple markasının isminin bu harfle başlayıp bitmesini istemiş. Kelimenin kolay telaffuzu ve orijinal bir kelime olması da Eastman’ın bu kelimeyi tercih etmesinde rol oynamış.

Microsoft

Firma ismini uzman olduğu mikrobilgisayar yazılımından alıyor.

Adobe Systems

Markanın kurucu ortağı John Warnoch, Adobe nehrinin karşısında yaşıyormuş. Markaya ismini bu sebeple Adobe vermiş.

Pepsi

Pepsin sindirim enzimi ve yiyecek proteinlerini parçalıyor.

Zynga

Zynga’nın kurucusunun Amerikan bulldog cinsi köpeğinin adı Zinga. Bu sebeple firmanın adı ve logosu kendiliğinden ortaya çıkmış.