Bist

117651

% 1.047

Usd/Eur

1,2365

% 0.694

Dolar

3,948

% 0.330

Euro

4,8818

% 1.026

Altın

168,139

% 1.131

Sterlin

5,6123

% 1.483

Yen

3,7369

% 0.644

Ruble

0,07008

% 0.502

Riyal

1,05423

% 0.557

Su Bayisi Açmak ve Damacana Su Bayiliği Hakkında Herşey

SUCU AÇMAK Su bayiliği almak küçük bir iş gibi görünse de kar marjı açısından oldukça yüksektir. Hele ki büyük markalardan birinden bayilik almayı başardınız mı mahalle içinde çokça satış yapan bir dükkana dönüşebilirsiniz. Çevre kirliliği, kuraklık, suların pislenmiş, gemilerin ya da fabrikaların atıklarının su kaynaklarına bulaşması gibi etkenlerden dolayı insanlar çeşmelerden akan suyu içmez oldular….


SUCU AÇMAK

Su bayiliği almak küçük bir iş gibi görünse de kar marjı açısından oldukça yüksektir. Hele ki büyük markalardan birinden bayilik almayı başardınız mı mahalle içinde çokça satış yapan bir dükkana dönüşebilirsiniz.

Çevre kirliliği, kuraklık, suların pislenmiş, gemilerin ya da fabrikaların atıklarının su kaynaklarına bulaşması gibi etkenlerden dolayı insanlar çeşmelerden akan suyu içmez oldular. Bu nedenle de dışarıdaki su depolama şirketlerinin semtlere açmış olduğu bayilerden damacana su satın alıyorlar.

Su bayiliği almak için ilk adımınız belediyeyle ilgili. Çünkü böyle bir işletme için açacağınız dükkanı belirlerken gerekli belgelerin neler olduğunu öğrenmeniz gerekiyor. Ayrıca sizin beğendiğiniz dükkan belediyece uygun olmayabilir. Bütün bunları işin başında öğrenmek ve ona göre hareket etmek ileriki adımlarda işinizi kolaylaştıracaktır.

Daha sonra hangi su firmasından su bayiliği almak istiyorsanız ona göre firmayla iletişime geçin. Öncelikle bir ön görüşme yapmanız gerekecektir.  Onların da kendi şirket şartlarınca istediklerini gerçekleştirdikten sonra ancak açılışınızı yapabilirsiniz.

İş yerinizi açacağınız firmayı seçerken daha çok satış yapmak ve daha çok para kazanmayı hedefliyorsanız yapacağınız şey çok basit: kendi alanının en iyisini bulmak. Hatta, eğer kendi yaşadığınız semtte yapacaksanız bunu önden küçük bir anket yapmanızda fayda var. Bu ankete göre halk en çok hangi su firmasını istiyorsa ondan bayilik almayı tercih edebilirsiniz. Bu tercihinizin sonucu size daha çok para kazandıracaktır.

Büyük firmaları tercih ederseniz, buna göre bir ön ödeme yapmış olacaksınız. Çünkü piyasada su dağıtımı yapan binlerce firma var. Bunların içinde en kaliteli olanla seviyesi daha düşük olan arasında da farklar mevcuttur. En basitinden ödeyeceğiniz para daha farklı olacaktır. Hatta daha büyük olan en iyi firmalar sizden daha yüksek paralar istediği gibi bir de teminat mektubu hatta referans belgesi isteyebilirler.  Ama kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez mantığını da hatırlatmak gerekir. Çünkü ne kadar iyi bir firma tercih ederseniz o kadar da fazla satış imkanınız olur. Çünkü insanlar bilindik markaları tercih ediyorlar.

Her şey tamam olduktan sonra büyük firma sizin için su bayisi açtığınız yerdeki nüfus yoğunluğuna göre 500 ile 1000 damacana su bedava verecek ve bununla satışlarınıza başlayabileceksiniz.

Su bayiliği aldığınız dükkanın konumu da önemli. Çünkü bu tarz işlerde çabucak ulaşım gerekmektedir. Bu da müşterilere yakın olmayı gerektirir. İşte bu sebeple satışı yapacağınız dükkanın mahallenin merkezinde olması önemlidir. Ancak dükkanın boyutu çok büyükse merkezde bir yer olması zor olacaktır. Ebat açısından da en az 1000 damacanayı içine alacak kapasitede olması yeterlidir. Çünkü daha az sayıda damacana alınırsa bu defa taşıma maliyeti yükselecek ve kardan zarar edilecektir.

Bir su bayisi açmak her genel dağıtıcı su firmasına göre değişecektir. Ancak ortalama olarak 25 bin Türk Lirası’na ihtiyaç vardır. Bu fiyatın içinde dükkan giderleri, bilgisayar, yazar kasa, masa, sandalye, koltuk, damacanalar, su dağıtım aracı, ruhsat ve vergi gibi şeyler gerekmektedir.

Su dağıtımı yapacak olan bir iş yeri açmak istiyorsanız, en güzeli daha önceden bu işi yapan birinden devren satın almaktır. Çünkü müşterisi hazırdır. İzinler, belgeler tamdır. Bunlar için koşturmak durumunda kalmazsınız. Vakitten de tasarrufu bu şekilde sağlarsınız.

Suların dağıtımı için büyük bir minibüs tarzında araç kullanmak yerine bir motoru tercih edebilirsiniz. Yanınıza alacağınız çırakta bu tarz araçları kullanabilecek ehliyetin olması yani A2 ehliyetli bir eleman işinize fazlasıyla yarayacaktır. Bir de ayrıyetten dağıtıcı eleman almanıza gerek kalmaz.

Su satışı yaptığınız küçük dükkanınız büyütmek, karınız yükseltmek için çevrenizdeki esnafla daha iyi ilişkiler içinde olmanızı kesinlikle tavsiye ederiz. Çünkü özellikle esnaf lokantası, düğün salonu gibi yerlere toptan satış olanağınız olur. Diğer küçük esnaflar ise dünde onlara lazım olduğu kadar damacana su satın alsalar bile yine sizin için kar sağlayacaktır. Çünkü dükkanı için size güvenip sizden alışveriş yapan insan evi için de sizden alışveriş yapacaktır. Ayrıca eczane gibi yerler gelen müşterilere de su ikramı yaptıkları için bir manava göre daha çok su alımı yapacaktır.

Üretici firmada eğer damacana su dışında su boyutu varsa dükkanınızda az miktarda da olsa bunlardan bulundurmanız ürün yelpazesini geniş tutacak ve satışlarınızı arttıracaktır. Örneğin zeytin ya da turşu zamanında bunların konması gereken şişeler için 1 litrelik şişelerden bir koli alınabilir. İçindeki su damacananın içine boşaltılır, paketiyse zeytinin ya da turşunun kurulduğu kap olur.

BENZER İÇERİKLER


Yorum Yap