Bist

117651

% 1.047

Usd/Eur

1,2365

% 0.694

Dolar

3,948

% 0.330

Euro

4,8818

% 1.026

Altın

168,139

% 1.131

Sterlin

5,6123

% 1.483

Yen

3,7369

% 0.644

Ruble

0,07008

% 0.502

Riyal

1,05423

% 0.557

Solucan Gübresi Üretimi ve Yatırım Maliyetleri

Solucan gübresi üretimi, Son zamanların oldukça popüler olan iş fikirlerinden bir tanesi olmayı başardı. Solucan gübresi üretimi, üretim maliyeti ve tüm detayları bu yazıda bulabilirsiniz. Solucan Gübresi Üretimi Solucan gübresi, solucanlara verilen yemin (büyükbaş hayvan gübresi), solucanlar tarafından tüketilmesiyle elde edilen saf solucan dışkısıdır. Son yıllarda üretimi giderek artan solucan gübresi pazarı, iş fikri arayanların…


Solucan gübresi üretimi, Son zamanların oldukça popüler olan iş fikirlerinden bir tanesi olmayı başardı. Solucan gübresi üretimi, üretim maliyeti ve tüm detayları bu yazıda bulabilirsiniz.

Solucan Gübresi Üretimi

Solucan Gübresi Üretimi

Solucan gübresi, solucanlara verilen yemin (büyükbaş hayvan gübresi), solucanlar tarafından tüketilmesiyle elde edilen saf solucan dışkısıdır. Son yıllarda üretimi giderek artan solucan gübresi pazarı, iş fikri arayanların dikkatini çekiyor. Solucan gübresi, yetiştiricilerine iyi gelir sağlaması ve verimli olması sebebiyle tercih ediliyor. Bodrum katını bu iş için kullanan da var, gecekondu kiralayıp bu işi yapan da, tesis kuran da. Solucan gübresi için solucanı kuruşla alıp, binlerce lira kazanabilirsiniz.

Solucan Gübresi Üretimini Kimler Yapabilir?

Ülkemizde solucan gübresi işini amatör ve profesyonel olarak yapan yaklaşık 4 bin tesis var. Solucan gübreleri kilogram başına satılıyor. Solucan gübresi üretiminin geçmişi Türkiye’de 14 – 15 yıl öncesine dayansa da, 3 – 4 yıldır organik tarım yapanların talebi ile ilgi artmış. Solucan gübresi üretmenin büyük bir risk olmaması, solucanların dayanıklı hayvanlar olması bu işe atılacaklar tarafından cazip bulunuyor. Ziraat fakültesi öğrencilerinden emeklilere, yeni bir işe başlamak isteyenlerden ek iş arayanlara kadar herkes bu işle uğraşabiliyor. Profesyonel olarak üretim yapmak isteyenlerin ruhsat alması gerekiyor. Ruhsat alınırken solucan sayısı şartı aranmıyor.

Solucan Gübresi

Solucan Gübresi Üretiminin Yatırım Maliyeti

50 ton solucan gübresi üretebilecek profesyonel bir tesis için 2 milyon lira yatırım yapmak gerekiyor. Bu yatırımla aylık 50 ton gübre üretiminden 125 bin lira kazanılabilir. Daha az bütçeyle de üretim yapıp, iyi paralar kazanılabilir. Doğru ırk ve uygun koşullar sağlanmalı, iş sahiplenilmelidir.

Solucan Gübresi Üretimi nasıl Yapılır

Solucan Gübresi Üretimi Ne Kadar Riskli?

Solucanlar sürekli çoğaldıkları için kazancınız sürekli artacaktır. Uygun koşullar sağlanırsa, üç ay gibi bir sürede solucan sayısı iki katına çıkacaktır. Ancak dikkat edilmesi husus, en az 9 ay sonra gerçek anlamda kaliteli solucan gübresi elde edilebiliyor ve iyi bir kazanç için 2 yıllık bir sabır gerekiyor. Yem yapmak için özen gerekiyor. Yem doğru yapılamazsa, mamadaki asit oranıyla solucanlar eriyip ölebiliyor. Solucanlara su verirken de dikkat etmek gerekiyor. Suyu fazla verdiğiniz takdirde solucanlar boğulabilir, suyu az verirseniz kuruyabilir. Fare, kertenkele gibi zararlı canlılardan da solucanları korumak gerekiyor.

BENZER İÇERİKLER


Yorum Yap