Bist

117651

% 1.047

Usd/Eur

1,2365

% 0.694

Dolar

3,948

% 0.330

Euro

4,8818

% 1.026

Altın

168,139

% 1.131

Sterlin

5,6123

% 1.483

Yen

3,7369

% 0.644

Ruble

0,07008

% 0.502

Riyal

1,05423

% 0.557

Sigorta Acentesi Açmak

Diğer iş kollarında yapıldığı gibi sigorta acentası açmak için de önceden araştırma yapmak gerekir. Anlaşılacak sigorta şirketi ve müşteri portföyü ne kadar yüksek olursa elde edilen kar da o kadar yüksek olur. Nasıl sigorta acentası olunur, sigorta acentası nasıl kurulur, sigorta acentası açmak için neler gereklidir, gibi sorularına yanıt bulmak gerekir. Bu sorulara yanıt bulmaya…


Diğer iş kollarında yapıldığı gibi sigorta acentası açmak için de önceden araştırma yapmak gerekir. Anlaşılacak sigorta şirketi ve müşteri portföyü ne kadar yüksek olursa elde edilen kar da o kadar yüksek olur. Nasıl sigorta acentası olunur, sigorta acentası nasıl kurulur, sigorta acentası açmak için neler gereklidir, gibi sorularına yanıt bulmak gerekir. Bu sorulara yanıt bulmaya çalışalım.

Sigorta Acentası Açmak İçin Neler Gerekli?

1) Acenta’nın açılabilmesi için Sigorta Acentalığı Yönetmeliği’ne göre uygunluk belgesini, Hazine Müsteşarlığı’ndan alınması gerekiyor. Uygunluk belgesinin alınabilmesi için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine başvuru yazısını yazarak, sigorta acentalığı yapmak istediğimizi söylememiz gerekiyor. Başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra bu evraklarla Hazine Müsteşarlığı’na başvurulup, uygunluk belgesi alınabilir.

2) Türkiye’de sigorta acentalığı yapabilmek için, Türkiye’de yerleşik olmak, adli ve sağlık olarak herhangi bir engeli bulunmamak, mali suçlardan ve taksirli suçlardan ceza almamış ve hüküm giymemiş olmak.

3) Önceki firmalarınızda ticari açıdan iflas etmemiş olmak.

4) Sigorta acentası açacak kişilerin mal varlıklarının en az 25.000TL olması gerekmektedir.

5) Şahıs şirketi sahipleri ve limited şirket müdürleri için 1 buçuk yıl tecrübe aranıyor. Teknik personeller için 6 ay tecrübe aranıyor. 4 yıllık üniversitelerden mezun olanlar için tecrübe aranmıyor.

6) Sigorta acentasının açılacağı yer önemlidir. Trafik şube müdürlüklerinin yakınlarında açılan sigorta acentaları, trafik sigortası yaptırmak isteyenler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.

Sigorta Acentası Açmak İçin Gereken Belgeler

Gerçek kişiler için:

Nüfus cüzdanı fotokopisi
Vesikalık fotoğraf
İkametgah belgesi
Ticari sicil gazetesi ilanı
İletişim bilgileri
Diploma kopyası
Ticari sicil tasdiknamesi
Taahhütname
Sigorta şirketi ile yapılan sözleşmenin kopyası

Tüzel kişiler için:

Ticaret sicil tasdiknamesi
Vergi levha sureti
Ticaret sicil gazetesi
İflas belgesi
Taahhütname
Şirket ana sözleşme belgesi
Mesleki sorumluluk sigortası
İmza sirküsü fotokopisi
İletişim bilgileri

Kimler Sigorta Acentası Açabilir?

Önlisans mezunları gereken 6 aylık tecrübe şartını sağladıktan sonra sigorta acentası açabilir. 4 yıllık sigortacılık bölümü lisans mezunlarında ise tecrübe şartı aranmamaktadır. 4 yıllık diğer bölümlerde aranan tecrübe süresi 1 yıl 6 aydır. Uzun yıllar sektörde faaliyet gösteren lise mezunları da sigorta acentası açabiliyor. Daha önceden suç işlememiş olmak ve maddi olarak olumsuz bir geçmişin olmaması gerekir.

Sigorta Acentası Açma Maliyeti

Sigorta acentası açabilmek için malvarlığınızın en az 25.000TL olması gerekiyor ve bu miktara karşılık bankadan teminat almak gerekiyor. Ürün portföyünüz ve şirketin halka arz edilip edilmemesine göre katılım payı 5.000TL ile 20.000 arasında değişmektedir. Katılım payı ödenen ürünler müşterilere satılabilir. Sigorta acentalığı ruhsat fiyatları ise, 2015 yılında 10.500TL olan fiyatlar 2016 yılında 11.000TL olmuştur. Bunun yanında, ofis kiralama bedeli, çalışan maaşları, elektrik, su, televizyon gibi genel giderler de maliyetler arasındadır. Bütün bu maliyetleri topladığımızda da, başlangıç için sigorta acentalığı açma bedeli 35.000TL ile 45.000TL arasında değişmektedir.

Sigorta Acentaları Ne Kadar Kar Eder?

Günümüz ticaretinde herkesin bildiği gibi kar etmenin en basit yöntemi, ürünleri maliyetin daha üzerine satmaktır. Sigorta acentaları da kar amacı güden işletmeler olduğu için, yapacakları poliçelerin maliyetleri üzerine %7 ile %24 arasında kar payı ekleyerek müşterilerine satmaktadır. Bu kar payı, müşterinin gelirine, sigorta poliçesinin süresine, poliçenin değerine, sigortanın nereye yapılacağına göre değişmektedir. Örneğin; bir evin sigortasının maliyeti 800tl ise, şirket %4 kar payı koyup poliçeyi ev sahibine yaklaşık olarak 1320tl’ye satmaktadır.

Sigorta Şirketleri’nde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diğer sigorta şirketleri ile yapılacak anlaşmalara dikkat edilmesi gerekir. Anlaşma yapılacak sigorta şirketi iyi araştırılıp, yapılacak sözleşmenin maddeleri dikkatlice okunmalıdır. Piyasada adı çok duyulmamış, bilinmeyen sigorta şirketleri ile yüksek meblalarda çalışılmaması gerekir. Çalışılacaksa da bankadan teminat mektubu istenmelidir. Gerekirse sözleşmeye kendi firmanızı korumaya almak adına ek maddeler eklenebilir. Kar oranlarının, sigorta yapılacak kişiye ve ürüne göre seçilmesinde de fayda var. Ayrıca her sigorta şirketinin çalışma alanları farklı olduğu için her sigorta şirketi ile her sigorta türü konusunda anlaşılmamalıdır. Sigorta acentası açacak olan kişinin, belirli bir portföyünün olması gerekir. Çünkü sigorta poliçelerini müşterilere satmak zordur. Genelde sigortacılar, insan ilişkilerinde iyi, diksiyonu düzgün, giyimine dikkat eden kişiler tarafından oluşur.

Sigorta acenteliği bayiliği veren firmalar için ilgili kategoriyi ziyaret edebilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER


Yorum Yap