Bist

117651

% 1.047

Usd/Eur

1,2365

% 0.694

Dolar

3,948

% 0.330

Euro

4,8818

% 1.026

Altın

168,139

% 1.131

Sterlin

5,6123

% 1.483

Yen

3,7369

% 0.644

Ruble

0,07008

% 0.502

Riyal

1,05423

% 0.557

Playstation Cafe Açmak

Son 10 yılda teknolojinin de gelişmesiyle video oyunlarının görselliği artmakta ve bu da Playstation satışlarını artırmaktadır. Şık tasarımı, neredeyse sınırsız oyun çeşitliliği, internete girilebilme özelliği ve Sony’ye olan güven ile Playstation’lar yalnızca evlere değil iş yerlerine de yani Playstation Cafe’lere de girmeye başladı. Son 5 yıla baktığımızda, Türkiye’de açılan Playstation Cafe’lerin sayısında epey bir artış…


Son 10 yılda teknolojinin de gelişmesiyle video oyunlarının görselliği artmakta ve bu da Playstation satışlarını artırmaktadır. Şık tasarımı, neredeyse sınırsız oyun çeşitliliği, internete girilebilme özelliği ve Sony’ye olan güven ile Playstation’lar yalnızca evlere değil iş yerlerine de yani Playstation Cafe’lere de girmeye başladı. Son 5 yıla baktığımızda, Türkiye’de açılan Playstation Cafe’lerin sayısında epey bir artış gözlemleniyor. Bunun sebepleri ise herkesin açabilmesi, maliyetlerin çok uçuk olmaması, kar marjının yüksek olması, cafeyi işletmenin zevkli olması.

Playstation Cafe Açmanın Şartları

Öncelikle maddi durumu olan herkes cafesini açabilir fakat cafe sürdürülebilir olabilir mi, zor. Çünkü maddi yönden güçlü olmanın yanında sektörde de tecrübeli olmak gerekiyor, yani esnaflıktan anlamak gerekiyor. Playstation cafe açabilmek için öncelikle işletmenin okul ve camilere 100m uzaklıkta olması gerekiyor. Cafe’nin büyüklüğü en az  100 metrekare olmalı. Ses izolasyonunun sağlanabilmesi için cafe’nin tavan boyunun 3.5 metre veya üzeri olması gerekiyor. En önemli şartlardan biri de cafenin açılacağı binada oturan ev sakinlerinin %51’inden izin belgesi alınması gerekiyor. Bunların yanına resmi olmayan şartlar da mutlaka eklenmeli. Yani, cafenin açılacağı yerin iyi seçilmesi gerekiyor. Cafenin okul ve cami olmayan ama aynı zamanda işlek olan veya herkes tarafından bilinen bir yerde açılması, cafe sahibinin yararına olur. Yer kadar tutulan yerin büyüklüğü de önemli. Cafeyi açmadan ne kadar konsol koyacağımızı, yiyecek ve içecek satışı olup olmayacağının kararı verilmeli.

Playstation Cafe Açmak İçin Gereken Belgeler

Amaç açılacak cafeden kar elde etmek olduğu için devletin de istediği bazı belgeler var. Bunlar:

Cafe’yi açabilmek için gereken dilekçenin doldurulması
Ruhsat başvuru formunun eksiksiz bir şekilde doldurulması
Halka açık eğlence mekanı ruhsatının alınması
Belediyeden numarataj belgesi alınması
İtfaiye raporu alınması
Bağkur ya da SSK kayıt belgesinin bulunması
Kimlik fotokopisi
Vergi levhası için başvurunun yapılması
Esnaf sicil tasdiknamesinin alınması
Esnaf üye belgesinin alınması
Kira kontratı ya da tapu kaydı
Yapı kullanma izin belgesi
Sabıka kaydının sunulması
Sağlık raporunun alınması
Cami ve okula gerekli uzaklıkta olduğunu gösteren belge
Varsa çalışacak personelin belgeleri

Playstation Cafe Açmak İçin Tavsiyeler

Parası olan herkes Playstation cafe açabilir demiştik fakat en önemli nokta işletmecilik işinde tecrübe sahibi olunmalı. Tecrübeli olmayan kişiler mutlaka tecrübeli kişilerden fikir almalı. Öncelikle cafenin civarlarında başka cafeler var mı araştırılmalı. Ticaret bir risktir ve riskleri en aza indirgemek için öncelikle işe küçük rakamlarla başlanmalı, yani 5 adet konsol ve 5 adet televizyon başlangıç için yeterli olabilir. Rahatlık ve konforluk sağlanması adına koltuk seçiminde özen gösterilmeli. Yiyecek ve içecek satışı mutlaka daha fazla müşteri çeker fakat başlangıç için maliyeti yükseltir, ileride düşünülmesi gerekir. Müşterilere karşı güler yüzlü davranmak ve anlayışlı olmak gerekir. Ayrıca cafenin temizliğine ve cafe içerisinde arbede yaşanmamasına dikkat edilmeli. Saatlik ücretin de rekabet edilen diğer cafelerle ile hemen hemen aynı olmasında fayda var. Son çıkan oyunlar ve konsollar hakkında da bilgi sahibi olmak cafenin yararına olacaktır. Müşteriler görseli güzel cafelere gitmek isterler ve cafede atıştırmalık birşeyler ister. Cafesinde yiyecek ve içecek satmayı düşünenler yiyecek ve içecek çeşitlerini fazla tutmasında fayda var. Cihazların ve kolların düzenli bakımlarının yapılması gerekir. Oyun çeşidinin fazla olması iyi birşeydir. Müşteriler PES yerine NFS gibi oyunlar isteyebilir. En önemli noktalardan biri iş planıdır. Neyin ne zaman nereye harcanacağında zorluk yaşanırsa, işin uzmanlarından yardım alınabilir.

 Playstation Cafe Açmanın Maliyeti

Öncelikle cafeyi açabilmek için cepte belli bir nakit miktar yani sermayenin olması gerekiyor. Bu sermaye miktarı cafeyi açacak kişiye, cafenin ne kadar büyük olacağını, cafede kaç adet konsol bulunacağı, yiyecek ve içecek satışı olacak mı, cafede çalışan kişi olacak mı, cafenin dizaynından koltuklara kadar detayların cevabını verecektir. Bu yüzden maliyetler değişkenlik göstermekle birlikte, ortalama bir cafenin maliyeti 15bin TL ile 50bin TL arasında değişmektedir. Bu maliyet, cafenizin dizaynının ve cafedeki hizmetin nasıl olacağına, ayda ne kadar kar etmek istemenize göre değişir.

 

BENZER İÇERİKLER


Yorum Yap