Mantar Yetiştiriciliği İş Fikri Mantar Yetiştirmek Nasıl Yapılır?Hem lezzetli olmasıyla hem de birçok yemeğe lezzet katması açısından sıkça tercih edilen protein kaynağı mantarlar, oldukça yararlı besinlerdir. Uygun şekilde mantar yetiştirildiğinde yatırımın size dönüşü daha hızlı olacaktır. Aylar sonra harcadığınız maliyeti ödeyebilir, hatta kar bile sağlayabilirsiniz. Bu nedenle mantar yetiştiriciliği yeni girişimcilere iş fikri olacaktır.

Ama bu lezzetli besinlerin genel ihtiyaçlarını sağlamak çok önemlidir. Bu işin devamlı olması ve para kazanmak için çok dikkatli davranılmalıdır. Bunun için izlenilmesi gereken adımlar şöyle:

Mantarın türünü seçmelisiniz

Mantar denildiğinde çoğunlukla herkes marketlerde satışta olan kültür mantarlarını söylüyor. Bunun asıl nedeni ise popülaritesinin yüksek olmasıdır. Maliyeti ucuz olduğu için çiftçiler öne geçmek adına alt yapılarına yatırım yapmaya başlarlar. Özel olarak yetiştirilen kültür mantarları kompostu, dönüşümün ardından çiftçi tarafından satılarak zarar giderilir. Mantarın güvenli ekinler sağlaması için toprak kompostla kaplanır. Örtü toprağının maliyeti ise oldukça fazladır.


İstiridye Mantarı

Daha ucuz olan ve kolayca bulunabilen malzemeler sayesinde yetiştirmesi basittir. Ama kültür mantarına kıyasla daha pahalıya satılmaktadır. Yetiştirmesi kolay olmasına rağmen çok nadir satılır. Üretim için biraz yatırım yapılmalıdır. İlk kez mantar yetiştiriciliği yapacak biri için ideal bir türdür. Yaklaşık 5 bin TL’nizin olması gerekebilir. 2 ay içinde ilk hasat yapılır ve 10 bin TL gibi bir kazanç sağlanır. Bu tutar verime göre daha fazla olabilir.

Kurulum Nasıl Olmalıdır?

İlk olarak bir alana sahip olmalısınız. Sadece kendiniz için düşünüyorsanız suya yakın güneş görmeyen bir yer düşünebilirsiniz. Satmak içinse daha fazla uğraşacaksınız demektir. Her mantarın yetiştirilmesi türüne göre farklılık gösterir.

Nemi seven mantarlar için rutubetli alanlar idealdir. Nemi arttırmak için sera buğusu ve sis makinesi en doğru seçenekler olacaktır. Daha ucuz bir yöntem için sera buğusu tercih edilir. Sistem, su damlacıklarını havada tutar ve nemi arttırır. Ayrıca otomatik şekilde tam zamanında nemi sağlar.

Sis makinesi ise direkt olarak nem sağlar ve suyu değerlendirir. Daha pahalı bir yöntem olan bu seçenek, sera buğusuna göre daha programlı çalışmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 6 Haziran 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın