Bist

117651

% 1.047

Usd/Eur

1,2365

% 0.694

Dolar

3,948

% 0.330

Euro

4,8818

% 1.026

Altın

168,139

% 1.131

Sterlin

5,6123

% 1.483

Yen

3,7369

% 0.644

Ruble

0,07008

% 0.502

Riyal

1,05423

% 0.557

İşyeri Açarken Dükkan Yeri Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Bir İşletme Açarken Dükkan Yeri Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? Yeni bir iş fikri bulan, yeterli miktarda paraya ve enerjiye sahip olan insanların karşılaştığı ilk engel dükkân yeri seçimi yapmaktır. Bu hususta kolay verilmesi zordur. Çünkü dükkanın yeri geleceğine doğrudan etki eder. Bu nedenle yer seçerken bir çok unsuru gözden kaçırmamak gerekmektedir. İyi seçilmiş dükkan yeri işletmenin…


Bir İşletme Açarken Dükkan Yeri Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Yeni bir iş fikri bulan, yeterli miktarda paraya ve enerjiye sahip olan insanların karşılaştığı ilk engel dükkân yeri seçimi yapmaktır. Bu hususta kolay verilmesi zordur. Çünkü dükkanın yeri geleceğine doğrudan etki eder. Bu nedenle yer seçerken bir çok unsuru gözden kaçırmamak gerekmektedir.

İyi seçilmiş dükkan yeri işletmenin ömrünü uzattığı gibi imajını da artırır. Büyük firmalar bu konu hakkında fizibilite çalışmalarına büyük paralar harcayabiliyorlar. Ancak küçük firmaların elinde öyle bir fırsat bulunmuyor. Bu nedenle bu yazıda o yatırımcılara yardımcı olmaya gayret sarfedeceğiz…

Konum (Lokasyon) Belirlemek

Dükkan yeri seçiminde en temel noktalardan biri lokasyon belirlemektir. Dükkan açmak istediğiniz yerin ulaşım yolları üzerinde olmasına ve şehirden uzak olmamasına dikkat edin. Bunun yanı sıra sadece ulaşım yerleri çevresinde yer alması da yeterli değil; etrafının da gelişmiş olması gerek! Bu şartları sağlarsanız potansiyel müşteriye ulaşma ihtimaliniz yükselir!

Hitap Edilen Müşteri Kitlesi

Dükkanı hangi amaçla açtığınız ve bu amacın hangi yaş grubundaki kişilere hitap ettiğini belirlemek
dükkan yeri seçiminde önemlidir. Zira dükkanınızı açtığınız yerdeki insanların müşteri potansiyelli kişilerden oluşması gerek. Misal, yoğun olarak emeklilerin yaşadığı bir yere, üniversite öğrencileri için işletme açmak hatalı bir tercih olacaktır.

Doğru Pazar Analizi

Dükkan yeri seçerken mutlak surette pazar analizi yapılmalıdır. Pazar analizi genel hatlarıyla; o bölgede mevcut bulunan rakip firma ve türevlerinin günlük iş yoğunluğu, pazara açıklığı, sizin ürünlerinizin talep görüp görmeyeceği gibi hususlardan oluşur. Pazar analizinden sonra ise ekseriyetle yer seçimi yapılmaktadır.

Trafik Koşulları

Dükkan seçimi esnasında ulaşım olanaklarına yakın olmak unsurunun yanı sıra trafik sorunları da önemli bir detaydır. Anayol üzerinde mevcut olan bir dükkanı seçerseniz, bu yol üzerinde bir cadde varsa ve üzerinde trafik oluşuyorsa arabalı kullanıcılar sizi tercih etmekte zorlanabilir. Bundan dolayı trafik yoğunluğunu tahlil etmeli; satışlarınızı nasıl etkileyeceğini belirlemelisiniz.

Sektörün Durumu

Dükkanınızda vereceğiniz hizmetin seçtiğiniz yerle bağdaşmaması, işlerinizin yolunda gitmemesine sebep olacaktır. Bu uzun vadede büyük miktarda zarar etmenize yol açabilir. Bu nedenle açacağınız dükkanın vereceği hizmetin o muhitte kanıksanmış olmasını önemsemeli; ona göre yatırım yapmalısınız. Fakat sizin sektörünüzde hizmet veren dükkanların az sayıda olmasına da dikkat etmek şartıyla.

BENZER İÇERİKLER


Yorum Yap