Halı Saha Açmak İçin Gerekli Evraklar ve Maliyeti

/ 20 Ocak 2018 / / yorumsuz

Halı Saha nasıl açılır? maliyeti nedir ? Tüm bu soruların cevaplarını ve detayları anlattık.

Yaşadığımız şehir merkezlerinde spor yapılacak alanlar her geçen gün giderek azalmaktadır. Bununda başlıca sebebi sürekli olarak artan insan nüfusuna bağlı olarak inşaat sektörünün her yerde bir proje üretmesi insanları otomatik olarak halı sahalara yönlendirmektedir. Durum böyle olunca yeni bir yatırım alanı olarak halı saha açmak suretiyle ne kadar para kazanılır sorusu akıllara gelmektedir.

Halı Sahayı Kimler Açabilir?

Ellinde belirli bir birikimi olan ve yönetmeliklerde yer alan hususlara göre herhangi bir engeli bulunmayan herkes halı saha açabilir. Yasal düzenlemelerin haricinde engel bulunmayan bu yatırım için tek başınıza açabildiğiniz gibi ayrıca ortaklarınızla da açabilirsiniz.

Halı Saha Açabilmek İçin Resmi Evraklar Nelerdir?

Ülkemizde yatırım yapılacak bazı alanlar için resmi makamlarımız birtakım izin belgelerinin alınmasını istemektedirler. Halı saha açarak para kazanmak isteyenler de mevzuatlarda var olan belgeleri çeşitli makamlardan talep etmelidir. Buna göre halı saha açmak için gerekli olan başvurular şunlardır.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü

Yatırım için açmayı düşündüğünüz tesisi hangi bölgeye açacağınızı, hangi donanımlara sahip olacağınızı ilinizde bulunan Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne yapacağınız başvuruyla bildirmeniz gerekmektedir. Yapılan başvuru değerlendirmeye alındıktan sonra yatırım yapacak kişiye geri dönüş sağlanır.

Halı Saha Sicil Kaydı

Gerekli izin belgesini alan girişimciler vakit kaybetmeden TFF Bölge Müdürlüğüne müracaat edebilirler. Halı sahayla ilgili belgelerle birlikte izin belgesini sunarak halı saha sicil kaydını alabilirsiniz.

İşyeri Ruhsatı

Bu aşamaya kadar tüm işlemleri yaptıran yatırımcılar halı saha açacakları bölgedeki yerel belediye ile irtibata geçerek işyeri ruhsatını almaları gerekmektedir. Kurulacak olan bölge belediye için sorun teşkil etmezse ruhsat birkaç güne çıkarılmaktadır.

Halı Saha Açmak İsteyenleri Dikkat Etmesi Gerekenler?

Halı saha açarak para kazanmak isteyenler ilk olarak çok iyi yer tespiti yapmaları gerekmektedir. Bu noktada uzun bir süre yer araştırması yapmanız sizin için ileriye yönelik büyük getiri sağlayacaktır. Yer tespitiyle birlikte mevcut maddi durumunuza göre halı saha açarken ne kadar masrafın olacağını da çok iyi tespit etmelisiniz. Tespitler sırasında sadece saha değil aynı zamanda soyunma odaları, sıcak su, duş, temizlik ve diğer giderleri de çok iyi hesaplamak gerekir. Bu şekilde çalışma yapmak büyük getiri sağlar.

Halı Sahanın Ebatların Ne Kadar Olmalıdır?

Halı sahanın tercih edilirliğindeki hususlardan biri de boyutlarıdır. Buna göre;

  • Halı sahalar ortalama 800 m²’lik bir alana yapılmalı
  • Halı sahalar 20×40 metre ölçülerinde olmalı
  • İstenilen ölçülere göre de rahatlıkla yapılabilir
  • 1000 m² için 25×40 metre ebatlar seçilmeli
  • 1500 m² için 30×50 metre ebatlar seçilmeli

Halı sahanın etrafı çitle mutlaka çevrilmeli ve çit yüksekliği en az 5 metre olmalıdır.

Halı Saha Açmak İçin Ne Kadar Maliyet Gereklidir?

Para kazanmak için halı saha açmak isteyen yatırımcılar çok iyi bir araştırma yapmaları gerekmektedir. Özellikle halı saha açmanın bölgelere maliyeti değiştirdiğini iyi bilerek kendilerine yatırım için sermaye ayırmaları gerekir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi özellikle sahanın yapımında kullanılacak çimin kalitesi, inşaat malzemeleri, soyunma odaları ve yönetim binası gibi yapıların maliyeti çok iyi hesaplanmalıdır. Bunun için özellikle finans kuruluşlarının kredi desteklerinden yararlanılabilir. Kış aylarında da kazanç elde etmek isteyenler halı sahanın kapalı yapılmasını sağlayabilirler lakin bu durum maliyeti arttırmaktadır.

Halı Saha Ne Kadar Kazanç Sağlar?

Halı sahalar yerine göre gelir seviyesi değişse de günlük ortalama 1000 TL gibi bir gelir sağlamaktadır. Halı sahalar 1’er seanslık zaman dilimi üzerinden maç faaliyeti gerçekleştirirken bu maçlar 7’şerli takımlardan halinde oynanmaktadır. Yer ve bölgesine göre bir seans için halı saha kişi başı 10 TL toplarken bu da ortalama bir saatte 140 TL gibi bir gelir demektir. Kazanç noktasında hafta sonu daha fazla maç oynandığı için bu da otomatik olarak daha fazla gelir anlamına gelir. Tesisin kafeterya bölümü daha kapsamlı yapılıp düzenli olarak işçi çalıştırılması durumunda satılacak olan meşrubat, yiyecek ve diğer ürünlerle daha iyi gelir manasına gelir.

Her ne kadar ilk başlarda halı saha açarken ciddi bir maliyet gerektirmiş olsa da konumu iyi belirlenmiş bir halı sahanın çok iyi gelir getireceğini söylemek gerekir.