Bist

117651

% 1.047

Usd/Eur

1,2365

% 0.694

Dolar

3,948

% 0.330

Euro

4,8818

% 1.026

Altın

168,139

% 1.131

Sterlin

5,6123

% 1.483

Yen

3,7369

% 0.644

Ruble

0,07008

% 0.502

Riyal

1,05423

% 0.557

Girişimcilik Nedir? Kime Girişimci Denir ve Tanımı

Girişimcilik Nedir? Girişimci Kime Denir? Girişimci; genellikle cesur olan, şirket sahibi insanlara denir. Bu kısmen doğru olmakla birlikte eksik bir tanımlama şeklidir. Zira, tüm girişimcilerin şirket sahibi olduğunu söylemek mümkün değildir. Eğer siz de risk almayı seviyor, bilmediğiniz denizlere yelken açmaktan çekinmiyorsanız muhtemelen girişimcisinizdir. Girişimci bir ruha sahip olanlar, gerçekleştirilen iş ve olaylara geniş bir…


Girişimcilik Nedir? Girişimci Kime Denir?

Girişimci; genellikle cesur olan, şirket sahibi insanlara denir. Bu kısmen doğru olmakla birlikte eksik bir tanımlama şeklidir. Zira, tüm girişimcilerin şirket sahibi olduğunu söylemek mümkün değildir. Eğer siz de risk almayı seviyor, bilmediğiniz denizlere yelken açmaktan çekinmiyorsanız muhtemelen girişimcisinizdir.

Girişimci bir ruha sahip olanlar, gerçekleştirilen iş ve olaylara geniş bir yelpazeden bakmayı bilir; durumlar hakkında objektif yorumlar yapabilirler. Bu nedenle sıradan bakış açısına sahip olanlara oranla daha çok çözüm üretirler. Risk alırlar zaman zaman kaybederler ama dengeli davranırlarsa sonunda onlar kazanırlar.  Girişimcilerin iş ortamında sivrilmeleri, daha başarılı olmaları ve yükselmeleri bundan dolayıdır.

 

Girişimciliğin Tanımı

Girişimcilik, kaba bir tabirle, insanın kendi işini kurmasına denir. Bu aslında herkesin yapabileceği bir şey olduğundan, insanın ”girişimci” olarak tanımlanması için, ekstrem başarılara imza atması gerekir. Görüldüğü gibi girişimciliğin eksiksiz bir tanımını yapmak mümkün değil. Fakat ticaret ve endrüstri alanında yatırım yapıp iş kurmaya teşebbüs edenler genellikle bu isimle adlandırılmaktadır.

Müteşebbisler, imkanları dahilinde olan şeyleri en verimli şekilde kullanmayı başaran kişilerdir. Bu nedenle risk almaktan korkmazlar. Tüketicilerin gereksinim duyduğu ürünleri satın alırlar ve bunları farklı bir şekilde onların hizmetine sunmayı başarırlar. Esas gayeleri kâr oranlarını katlamaktır. Özellikleri arasında; cesaret, yetenek ve bilgili olmaları bulunur. Bu üç özellik arasındaki bağlantıyı en iyi şekilde kurmayı başarırlar. Girişimciler, genellikle yönetici olmayan ancak işe bakış açılarıyla fark yaratan kimselerdir. Bu nedenle onları tanımlarken belli bir hayat felsefesine sahip olduklarını da atlamamak gerekir. Zira onlar, yaptıkları işi özümsemeyebilmiş; ondan keyif alan ve bunu kazanca çevirmeyi başaran kişilerdir.

Bir Girişimcide Ne Gibi Özellikler Olmalı?

  • Vizyon Sahibi Olmak: Girişimci, bu günün şartlarını bilir. Ancak talihini döndürmek için geleceğe umutla bakar; ona yönelik stratejiler geliştirir ve asla umutsuzluğa kapılmaz. Gelecekte faydalı olabilecek şeylerin tespitini yapar ve ona yönelik projeler üretir. Projesinin seviyesi başarılı olup olmayacağını belirler.
  • Yüksek Motivasyon: Bir girişimci, motivasyonunu kaybederse başarısız olması işten bile değildir. Zira maaşlı çalışan psikolojisi kırılgan bir yapıya sahiptir. Risk almak, kaybetmeyi göze almayı da içerisinde bulundurduğundan yüksek motivasyona sahip olmak, başarılı olmak yolunda atılmış ilk adımdır.
  • Özgüven: Hayatın her alanında olduğu gibi girişimcilikte de özgüvenli olmak esastır. Çünkü girişimcilik süreci her şeyden evvel kişinin kendini kendine ispat etmesini gerektirir. Bunun sonraki aşamalarında toplum gelir. Tereddütlü şekilde hamle yapan girişimci, hiç hamle yapmayan bir girişimciden daha geridedir. O yüzden iyi bir girişimci hamlelerini yapmalı ve onların arkasında durmalıdır. Kendine inanmalıdır.
  • Esnek Olmak: İşler bazen yolunda gitmeyebilir. Eğer girişimci bu noktalarda soğukkanlılığını koruyamazsa kendi sonunu hazırlamış olur. O yüzden olumsuz sonuçlara karşı hazırlıklı olmalı; tüm seçenekleri göz önünde bulundurarak hareket etmelidir.
  • İletişim Becerisi: İyi bir girişimcinin yöneticilik özellikleri de gelişmiş olmalıdır. Çünkü sürekli çalışanlarıyla ve müşterileriyle irtibat halinde olması gerekmektedir. Bu noktada ağzı laf yapmalı, vakti nasıl geçirebileceğini bilmeli, iş görüşmesi esnasında ne yapacağını bilir bir tavır takınmalıdır. Aksi durumlarda kötü iletişimden kaynaklı sorunlar yaşanabilir; zarar edilebilir.
  • Hırs: Hırs, bazı insanların en büyük motivasyon kaynağıdır ve insanı kuvvetlendirir. Bu yüzden onu olumlu yönde kullanmak lazımdır. Zira, hırsın kölesi olunursa, insan yanlış yönlere sapabilir. Bu nedenle, önüne bir hedef koymalı, onun uğruna çok çalışmayı göze almalı ve hedefe doğru yürümelidir. Eğer hırslı olunmazsa birtakım zorluklar karşısında kolaylıkla pes edilebilir.
  • Bilgili Olmak: Girişimci, sektörünün tarihini bilmeli; geçirdiği aşamaları kavramış düzeyde olmalı. Zira bu şekilde önüne çıkan engelleri tek tek aşabilir. Ürettiği hizmetin bedelini ve ürünü iyi hesap edebilmeli; rakamların dilinden anlayabilmeli ve zam/indirim oranlarını belirleyebilmelidir. İnsanlar Pek çok girişimci bilgilerinin yetersiz olması sebebiyle batabilmektedir. Her ne kadar iyi bir projesi olsa da onu ayakta tutacak olan kendi hayat görüsü ve mesleki bilgisidir.
  • Zamana Hâkim Olma Becerisi: Birinin 5 saatte yaptığı bir işi diğeri 2 saatte yapabilir; dolayısıyla önemli olan verimli çalışmaktır. Dolayısıyla iyi bir girişimci daha fazla çalışmak yerine, çalıştığı süreyi kısaltarak verimi artırmayı başarmalıdır.

BENZER İÇERİKLER


Yorum Yap