Bist

117651

% 1.047

Usd/Eur

1,2365

% 0.694

Dolar

3,948

% 0.330

Euro

4,8818

% 1.026

Altın

168,139

% 1.131

Sterlin

5,6123

% 1.483

Yen

3,7369

% 0.644

Ruble

0,07008

% 0.502

Riyal

1,05423

% 0.557

Çiğköfte Dükkanı Açmak

Çiğ Köfte Dükkanı Açmak İçin Tüm Adımlar, Gerekli Evraklar ve Detaylar Bu yazıda sizlere Çiğ köfte bayiliği ne kadar kazandırır, Çiğköfte Dükkanı açmak için gerekli evraklar ve daha fazlası hakkında detaylıca bilgiler paylaşacağız. Ülkemizde her geçen gün popüler olan neredeyse girmediği ev kalmayan hem ucuz hem lezzetli hem de doyurucu… Tüm bu özellikleri içinde barındıran…


Çiğ Köfte Dükkanı Açmak İçin Tüm Adımlar, Gerekli Evraklar ve Detaylar

Bu yazıda sizlere Çiğ köfte bayiliği ne kadar kazandırır, Çiğköfte Dükkanı açmak için gerekli evraklar ve daha fazlası hakkında detaylıca bilgiler paylaşacağız.

Ülkemizde her geçen gün popüler olan neredeyse girmediği ev kalmayan hem ucuz hem lezzetli hem de doyurucu… Tüm bu özellikleri içinde barındıran tahmin ettiğiniz gibi çiğ köfte, sizde fark etmişsinizdir, artık neredeyse her sokakta bir çiğ köfteci var. Öncesinde ülkemizin belirli bir yöresine ait gibi görünen ve yapıp yemek için hem güç hem de zaman gerektiren bu yiyeceğe ulaşmak artık çok kolay oldu. Bu kadar sık karşılaşılan çiğ köfteci dükkanlarını görünce insan düşünmeden edemiyor, bu iş çok mu kazançlı köşe başı dükkan var? Yapmak kolay mı özel bir eğitim gerektiriyor mu? Diye. Sizler için bu konuda bir araştırma yaptım ama öncelikle çiğ köfte hakkında kısa bir bilgi vermek istiyorum.

Çiğ Köfte Tarihi

Günümüzde kolayca elde ettiğimiz ve lezzetle yediğimiz çiğ köfte hakkında ufak bir araştırma yapınca, geçmişinin Hazreti İbrahim dönemine kadar dayandığını, o zamanda yaşayan bir avcının eşinin evde bulunan malzemeleri kullanarak bulduğu söylenir. Tabii ki o zamandan bugüne çiğ köfte oldukça büyük değişikliklere uğradı. Çiğ köfte yapılış itibari ile de tüm aileyi bir araya toplayan, hatta zaman zaman sazlı sözlü eğlencelerin vazgeçilmezi olan mükemmel bir lezzet. Yapılış itibari ile oldukça zor olan çiğ köfte, günlük yemek programı içinde bulunmasa da özel aile toplantıları, uzun zamandır görüşmeyenlerin bir araya gelmesi gibi organizasyonlarda ilk tercihlerden biri oluyor. Yapılış aşaması oldukça zahmetli ve efor gerektirdiği için genellikle erkekler tarafından yoğrulur.

Neyse ki son zamanlarda tüketicilerin ihtiyacı ve üreticilerin bu konudaki atılımları ile tüm bu zahmetler geride kaldı. Özellikle etsiz çiğ köfte olması et tüketmeyenleri cezbederken, lezzeti ile de damak tadımıza hitap ediyor. Tüm bunlar çiğ köfteyi   sık sık tükettiğimiz bir gıda ürünü haline getirdi. Tabi çiğ köfte dükkanlarının bu kadar sık karşımıza çıkmasında yüksek kâr marjının olmasını da unutmamak gerekir.

Çiğ Köfte Sektörü

Her köşe başında karşımıza çıkan çiğ köfte dükkânları ilk etapta ailesinden uzakta yaşayan ya da dışarıda atıştırmalık yiyecek konusunda farklı lezzetler arayan öğrenciler tarafından keşfedildi. Sonrasında ise öğrenciden, çalışan kesime ev hanımlarına kadar pek çok kişi tarafından kabul gördü ve tüketilmeye başlandı. Tabi bu kabul görüş de sektörü ülke çapında 25.000 çiğ köfte bayisine ulaştırdı. Bu kadar yoğun bayinin olduğu yerde eğer böyle bir işe girilmek isteniyorsa bölgeye dikkat edilmesi gerektiğini ve riskli olacağını unutmamak lazım.

Kimler Bu İşi Yapabilir?

Bu kadar yoğun kabul gören bu ürünün satışını yapmak için herhangi bir eğitim ya da sertifikaya gerek yok.  Sistemin işleyiş şeklinde çiğ köfteyi hazır olarak alacağınız firma size malzemeyi temin ederken işi öğrenmeniz için bir görevliyi de yönlendiriyor. Aslında bu işi yapabilmek için tek yapmanız gereken, işi yapmayı istemeniz. Sizden beklenen herhangi bir kriter, vasıf ya da eğitim yok. Tek beklenti; bir firmanın markası altında bu işi yapacağınız için genel geçer esnaflık kurallarına dikkat etmeniz. Yani işinizi severek yapmanız, dürüst, anlayışlı ve güler yüzlü hizmet vermeniz yeterli. Bu işi yapmak için öncesinde herhangi bir tecrübeniz olması da gerekmiyor.

Maliyet Nedir?

Bu konuda net bir fiyat vermek çok zor. Açıkçası maliyet anlaştığınız firmaya göre değişiklik gösterir. Eğer ülke çapında bilinen bir markanın bayiliğini alıyorsanız ortalama olarak 10 bin – 15 bin arası bir maliyeti olabilir. Ancak ufak bir araştırma ile 2500 TL civarı bayilik fiyatı da duyabilirsiniz. Bu maliyet firmanın kalitesi, güvenilirliği ve markası ile doğru orantıda olacaktır.

Nelere İhtiyaç Duyulur?

Tek ihtiyacınız olan küçük bir dükkân, ürünü hazırlayabileceğiniz bir tezgâh ve soğutucu. Ama tabii ki daha büyük bir dükkân tutup, içeriye fazladan birkaç masa atmanız ve içerisinin dekorasyonuna önem vermeniz müşteri potansiyelinizi arttırıp, sizi tercih sebebi yapabilir.

Dükkânı açmak için resmi işlemler nelerdir?

Öncelikle bayiliğini alacağınız firma ile imzalayacağınız sözleşme tüm resmi işlemlerinizde gerekli olacak bunu unutmamalısınız.

  • Bir muhasebeci ile irtibata geçmelisiniz, kendinize ait bir iş yeriniz olacağı için defter kayıtlarınız tutulmalı
  • Gerekli belgeler vergi dairesine teslim edildikten sonra çalışma ruhsatını çıkarmalısınız.
  • Ruhsat işleminiz bittikten sonraki 1 ay içerisinde İşletme Kayıt Belgesini, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden alabilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER


Yorum Yap