Bist

117651

% 1.047

Usd/Eur

1,2365

% 0.694

Dolar

3,948

% 0.330

Euro

4,8818

% 1.026

Altın

168,139

% 1.131

Sterlin

5,6123

% 1.483

Yen

3,7369

% 0.644

Ruble

0,07008

% 0.502

Riyal

1,05423

% 0.557

Çalışma Hayatındaki İlk Osmanlı Kadınları

Çalışma hayatındaki ilk Osmanlı Kadınları, Kadınlar iş hayatına ne zaman girdi, Osmanlı dönemindeki ilk kadın iş kadınları ve kadınların çalışma hayatına katılımı. Çalışma Hayatındaki İlk Osmanlı Kadınları Kadın iş gücü her zaman var olmuştur, ancak ülkemizde profesyonel çalışma hayatında kadının yer alması yaklaşık 100 yıllık bir tarihe sahiptir. Bugün halen kadınların çalışma hayatına katılımı istenilen…


Çalışma hayatındaki ilk Osmanlı Kadınları, Kadınlar iş hayatına ne zaman girdi, Osmanlı dönemindeki ilk kadın iş kadınları ve kadınların çalışma hayatına katılımı.

Çalışma Hayatındaki İlk Osmanlı Kadınları

Çalışma Hayatındaki İlk Osmanlı Kadınları

Kadın iş gücü her zaman var olmuştur, ancak ülkemizde profesyonel çalışma hayatında kadının yer alması yaklaşık 100 yıllık bir tarihe sahiptir. Bugün halen kadınların çalışma hayatına katılımı istenilen düzeylerde değilken, o yıllarda cesaretleriyle mesleklerinde ilk olan kadınların hikayelerini sizler için derledik. Anne, kardeş, eş olmanın yanında çalışma hayatına atılarak günümüzdeki kadınlara öncülük eden, ilk olmaları sebebiyle zorluklar yaşayan ama asla yılmayan kadınlar hepimize ilham verecek.

Çalışma Hayatındaki İlk Osmanlı Kadınları

görsel temsilidir

Feride Şevket Hanım

1921 yılında Osmanlı bankasında çalışmaya başlayan Feride Şevket Hanım, ilk Türk Müslüman kadın bankacıdır. Müslüman kadınlara hizmet sunan birimde gişe memuresi olarak çalışmıştır. Feride Şevket Hanım’dan sonra kadınlar için iş imkanları artmaya, bankada çalışan kadınların sayısı çoğalmaya başlamıştır.

Afife Jale

İlk Türk kadın tiyatrocu olan Afife Jale, 1919 yılında Hüseyin Suat’ın Yamalar isimli oyununda Emel rolüyle sahneye çıkmıştır. İkinci kez sahneye çıktıktan sonra tutuklanmak istenen Afife Jale, kaçmayı başarmış ve bütün engellere rağmen işini bırakmamıştır. Cumhuriyetin ilanından sonra kadın oyuncular desteklenmeye başlamıştır.

Arife Hanım

1884 yılında Şukûfezar dergisini çıkaran Arife Hanım, ilk kadın dergisi sahibi Türk kadınıdır. Kurduğu derginin kadrosunda da kadınlar bulunmaktadır. Derginin ilk sayfasından itibaren kadınları destekleyeceği, erkeklerle kadınların eşitliğini savunucu yazılar yazmıştır.

Mihri Müşfik Hanım

Ülkemizde çağdaş resim çalışmaları yapan ilk kadın ressam olan Mihri Müşfik Hanım, kız öğrencilerin öğrenim gördüğü bir Güzel Sanatlar Akademisi’nin yöneticisi olmuş, pek çok kadın ressamın yetişmesi için emek vermiştir.

Naciye Suman

Naciye Suman, ilk profesyonel müslüman kadın fotoğrafçıdır. 1919 yılında açtığı Türk Hanımlar Fotoğrafhanesi isimli stüdyosuyla ailesinin geçimini sağlamıştır. Sadece kadınlara hizmet eden stüdyonun dışında düğünlerde fotoğrafçılık yapan Naciye Suman, Sultan Reşat’ın torunlarına fotoğraf öğretmek için saraya da gitmiştir.

Safiye Ali

Okul yıllarında tıp doktoru olmaya karar veren Safiye Ali, Darülfünun Tıp Fakültesi kadın öğrenci kabul etmediği için I. Dünya Savaşı sürerken maddi zorluklara rağmen Almanya’ya giderek tıp eğitimi almıştır. Türkiye’nin ilk kadın doktoru olan Safiye Ali, Cağaloğlu’nda muayenehane açarak mesleğini icra etmiştir.

BENZER İÇERİKLER


Yorum Yap