Bugüne Dek Başarılı Olmuş 13 İnovasyon Ürünü

/ 9 Şubat 2018 / / yorumsuz

Bir birinden farklı 13 başarılı olmuş inovasyon ürünü.

Başarılı Olmuş 13 İnovasyon Ürünü

İnovasyonu dilimizde yenilikçilik, yenilik kavramlarıyla açıklamaya çalışsak da, inovasyon hem bir süreç, hem de bir sonuç olduğu için tek bir sözcükle ifade edilemeyecek kadar geniş anlamlar içerir. Yenileme / yenilenme süreci sonunda yenilik ortaya çıkar. Bu sebeple inovasyonu, bilim ve teknolojinin toplumsal ve ekonomik fayda sağlayacak şekilde yenilenmesi olarak açıklayabiliriz. İnovasyon buluşla karıştırılmamalıdır. Çünkü inovasyonda var olan bir ürüne ya da hizmete yeni özellikler eklenip, yeniden insanlığın hizmetine sunulur. İnovasyonla daha önce çözülemeyen sorunlar çözülür, daha önce karşılanmayan ihtiyaçlara cevap verilir. İnovasyon geleceği yaratır ve sürdürülebilir kazançlı büyüme sağlar. Gelecek hakkında fikir sahibi olmamızı sağlayan, heyecanlandıran inovasyon ürünlerini sizin için derledik.

ORII

ORII ile parmağınız akıllı bir telefona dönüşüyor. Bu akıllı yüzük özellikle sesli görüşme ve sesle kontrol alanlarına yoğunlaşmış. Akıllı telefonunuz cebinizdeyken telefon görüşmesini ORII kullanarak yapabilirsiniz. Sesi kemik üzerinden aktaran ORII’de mikrofon da bulunuyor. Sanal asistanlarla entegre biçimde çalışabilen akıllı yüzük, LED aydınlatmasıyla bildirimleri kullanıcısına iletiyor.

myFirst fone

Çocuklar için geliştirilmiş bu akıllı saat, ebeveynlerin çocuklarıyla iletişim halinde olmalarını sağlıyor. Çocuklar bu sayede yazı, emoji, fotoğraf, sesli ve görüntülü mesaj gönderebiliyor ve alabiliyor. Yabancı numaralardan gelen aramaları kabul etmeyen myFirst fone, GPS desteği ile ebeveynlerin çocuklarının nerede olduğunu öğrenmeleri için  üretilmiş. Ayrıca bu akıllı saat ile çocukların gün içindeki fiziksel aktiviteleri takip edilebiliyor, ödev hatırlatmaları yapılabiliyor.

Catspad

Teknoloji bizim hayatımızı kolaylaştırdığı gibi sevimli dostlarımızın da hayatını kolaylaştırıyor. Catspad ile kedileri uzaktan besleyebiliyor ve su verebiliyorsunuz. Bu akıllı bakım ünitesi 1,7 kg kuru mama ve 8 litre su kapasiteli. Yani kedilerin bir aylık yiyecek ve su ihtiyacını insan müdahalesi olmadan karşılayabiliyor. Mobil uygulaması sayesinde kalan yiyecek ve su miktarı görülebiliyor. Beslenme saatlerini otomatize edebilen ünite, tamamen sizin belirlediğiniz şekilde kedinizin beslenmesine olanak tanıyor.

Hudly

Bu projektör sayesinde otomobilde Head-up Display (HUD) Konforu yaşanıyor. HUD teknolojisi eskiden sadece askeri uçaklarda kullanılan bir teknolojiyken, bugün daha yayın kullanım alanına sahip. HUD teknolojisi ile sık görülmesi gereken bilgiler aracın ön camına yansıtılıyor. Hudly ile telefona kablosuz olarak bağlanarak telefonda çalışan uygulamaların şeffaf panele yansıtılması sağlanıyor. Böylece yoldan gözümüzü ayırmadan iletişim ve navigasyon uygulamalarını kullanabiliyoruz.

Senstone

Senstone akıllı bir ses kaydedici. Onunla aklınıza gelen fikirleri sesli not olarak kaydetme imkanınız var. Senstone’u kolye, bileklik şeklinde ya da yakanıza takarak kullanabiliyorsunuz. Kaydedilen sesli notlar mobil uygulamaya aktarılarak saklanıyor. Cihazın üzerine basıldığında ses kaydetme özelliği aktif hale geliyor. Hem iOS hem Android uyumlu Senstone Bluetooth bağlantısıyla akıllı telefonlara bağlanabiliyor.

AlarmShock

Sabahları uyanmak için saat kuruyor ve alarmı sürekli erteleyip geç kalıyorsanız bu bileklik tam size göre. AlarmShock, uyuyakalmanızı da önlüyor. Bilekliğin çalışma sistemi gayet basit. Bilekliğin bir standı var. Bu stand üzerinde uyanmak istediğiniz saati belirliyorsunuz. Bilekliğinizi takıp uykuya geçiyorsunuz. Uyandırma saati geldiğinde ise hem alarm çalıyor, hem de bileklik titreşime geçiyor. Alarmı durdurmak için yapmanız gereken şey kalkıp bilekliği standa koymak. Alarm iki dakika içinde durdurulmazsa hafif bir elektrik şoku verdiğini de belirtelim.

Scribble

Klasik kalem anlayışınızı değiştirecek olan Scribble, içerisindeki kartuşlarla tüm renkleri destekleyebiliyor. Kalın bir dolma kalem şeklindeki Scribble, sensörleri sayesinde yakınlaştırdığınız nesnenin rengini algılıyor ve kalem bir anda o renkte yazar hale geliyor. 7 saat pil ömrü olan kalem, Bluetooth ile iOS ve Android cihazlarla iletişim halinde oluyor.

Dygma Raise

Bu ürün dünyanın en gelişmiş oyuncu klavyesi olarak tanıtıldı. Diğer klavyelerden üç temel noktada ayrılan Dygma Raise, bir e-spor takımının baş antrenörü olan Luis “Deilor” Sevilla tarafından geliştirilmiş. Üç temel farklılığı ise hız, sağlık ve konfor. Mekanik klavye RGB alttan ışıklandırmalı. Sağ ve sol için ayrı ayarlanabilen klavye ikiye bölünmüş. Böylelikle kasları yormayarak daha kaliteli bir oyun deneyimi sunuyor.

Scio

Scio, USB büyüklüğünde olan bir moleküler tarayıcı. Onunla gıdaları tarayıp içeriğini analiz edebiliyorsunuz. Bu tarayıcı sayesinde gıdaların besin ve enerji değerlerini, kimyasal değerlerini raporlayabiliyorsunuz. Cihaz akıllı telefondaki uygulamaya Bluetooth üzerinden bağlanarak raflardaki gıdaların raporlarını sunabildiği gibi ilaçların içeriği ile ilgili de bilgi sunuyor. Cihazın öğrenen bir cihaz olması onun gelecekte yapabileceklerini daha da iddialı hale getiriyor.

HidrateME

Suyun ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Su bu kadar önemli olmasına rağmen günlük hayatın koşuşturması arasında su içmeyi ihmal edebiliyoruz. HidrateME de tam bu problemi çözmek için geliştirilmiş akıllı bir matara. Onunla ne kadar su içtiğinizi takip edebilir, su içmenizin gereken zamanın uyarısını alabilirsiniz. Kişiye özel ihtiyaçlara göre günlük su miktarını belirleyen HidrateME, uyarılarını ışıklı olarak yapıyor.

Vinci 2.0

Vinci 2.0 ne işe yarar derseniz, boyna eklenen mini bilgisayar diyebiliriz. Mini bilgisayar diyoruz ama aslında Vinci 2.0 akıllı bir kulaklık. Hem kulaklık, hem bilgisayar nasıl olurun cevabı ise ürünün isminde saklı: Vinci 2.0. Ürün ismini rönesansın en önemli aydınlarından biri olan Leonardo Da Vinci’den alıyor. İsmine yakışır şekilde çok yönlü ve esnek bir kulaklık tasarlanmış. Boyna takılan bir gövdesi olan kulaklık 3G bağlantısı ile telefon görüşmesi yapmanıza, mesaj atmanıza olanak tanıyor. Dijital asistan Alexa ile sesli olarak iletişim kurabildiğiniz kulaklık, ne kadar kalori yakıldığı, ne kadar mesafe katedildiği, havanın sıcaklığının ne kadar olduğu gibi bilgiler verebiliyor. Çevrimiçi müzik desteği, konum takibi Vinci 2.0’ın marifetlerinden bazıları.

Quitbit

Sigarayı bırakmak isteyenler için özel tasarlanmış bir çakmak olan Quitbit, günde kaç kere ve hangi aralıklarla sigara içildiğini takip ediyor. İşlenen veriler sonrasında akıllı çakmağın özel ayarlarına girilerek günde kaç kere çalışması gerektiği belirleniyor. İradenizi kontrol altına almaya yarayan çakmak sigara ile mücadelenizde en büyük yardımcınız oluyor.

Livescribe Echo

Yazdığınız herşeyi hafızasında tutan, aynı zamanda da ses kaydı yapabilen bir kalem ister miydiniz? Livescribe Echo, akıllı bir kalem ve bu söylediklerimizi bilgisayara transfer ederek yapabiliyor. Kalemin uç kısmında yer alan kamera sayesinde özel defterin üzerindeki noktacıklar algılanıyor. Kalemde mikrofon, dahili hoparlör, veri transferi için soket, kulaklık çıkışı ve minik bir ekran bulunuyor.

Benzer Konular