Bist

117651

% 1.047

Usd/Eur

1,2365

% 0.694

Dolar

3,948

% 0.330

Euro

4,8818

% 1.026

Altın

168,139

% 1.131

Sterlin

5,6123

% 1.483

Yen

3,7369

% 0.644

Ruble

0,07008

% 0.502

Riyal

1,05423

% 0.557

Bir İş Yeri Nasıl Açılır? İşletme Kurmak İçin Gerekenler

Bir işletme açmak istiyorsanız detaylarını bu yazıda anlattık. İş yeri açmak isteyen bireylerin ilk yapması gereken hangi işi yapacaklarına karar vermeleri gerekmektedir. İşyeri açmaktaki amaç güzel ve kârlı bir kazanç elde etmektir. Bu yüzden yapılacak işin iyi belirlenmesi ve doğru atılımlarda bulunmak akılcı bir çözüm olur. İş yeri açarken yapılacak işe göre plan programın yapılması…


Bir işletme açmak istiyorsanız detaylarını bu yazıda anlattık.

İş yeri açmak isteyen bireylerin ilk yapması gereken hangi işi yapacaklarına karar vermeleri gerekmektedir. İşyeri açmaktaki amaç güzel ve kârlı bir kazanç elde etmektir. Bu yüzden yapılacak işin iyi belirlenmesi ve doğru atılımlarda bulunmak akılcı bir çözüm olur. İş yeri açarken yapılacak işe göre plan programın yapılması özellikle harcamalar sırasında bir sürprizle karşılaşılmaması için önemlidir. Açılacak mekânın büyüklüğü ise tamamen yapılacak işe göre belirlenmiş olup oda sayısı, metre karesi, temizlik ve hijyen kuralları bakımından bağlı bulunan belediyeden bilgi alınabilir.

İş yeri Açmak İçin Yapılması Gerekenler

Yapılması düşünülen iş için sermayenin baştan hazırlanması gerekir. Sermaye ilk planda işyerinin açılması için kira ve mekânda kullanılacak eşyalar için gereklidir. Elinde yeterli miktarda sermaye bulunmayalar için bankalar kredilerini, devlet destekli faizsiz hibe kredilerini, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunu, Esnaf ve Sanatkârlar Kooperatifini ve KOSGEB kullanabilirsiniz. İşyeri sermayesi için kredi destekleri için küçük bir araştırma yapmanız sizin için yeterlidir.

Elinde Sermayesi Bulunanlar;

 1. İster hazır olarak satın alınan bir mekân olsun isterseniz de henüz yeni açılacak bir mekân olsun bunun için bir iç mimar ile görüşüp işyerinize hoş bir görünüm kazandırabilirsiniz.
 2. İşyerinin gelir gider işlemleri, ödenecek aylık ve yıllık vergileri kontrol edecek bir muhasebeci ile anlaşmak gerekir.
 3. İşyeri açmak için yazılı bir dilekçe ile bağlı bulunduğunuz vergi dairelerine başvurmanız gerekmektedir. Vergi levhası almak için vergi dairesi;
 • Onaylı nüfus kâğıt örneği
 • Noter onaylı imza sirküleri
 • Evraklar hazırlandıktan sonra vergi dairesine bizzat başvuru yapıp burada görevli olan personelin nüfus kâğıt örneklerinin aslı ile karşılaştırılarak “Aslının Aynıdır” tasdikini alması gerekmektedir.
 • Vergi levhası için varsa işyerinin kira kontratı, ikametgâh belgesi ve tapu fotokopisi belgeleri hazırlandıktan sonra görevli memurun onayı alındıktan sonra kayıt yaptırılır.
 • İşyerinde kullanılmak üzere fatura ve irsaliyelerin basıma hazırlanması gerekir.
 1. Yazar kasa alınarak vergi dairesine işletilmesi.
 2. Belediyenin işyerine onayı için;
 • 2 adet fotoğraf
 • Ticaret sicil kaydı fotokopisi
 • Kimlik fotokopisi
 • Vergi levhası fotokopisi
 1. İşyeri açacak kişinin esnaf odasına kayıt yaptırıp kendisi Bağkur’lu olması için SGK’ya başvuru yapması gerekir.
 2. Bu tüm başvuru işlemlerinden sonra belediye zabıta memurluğu aracılığı ile işyerinin kontrolünü yapıp ruhsatın verileceği tarihi belirler.

Basit bir işyerinin açılması noktasında izlenmesi gereken yol ve prosedürler yukarıdaki olup yapacağınız iş hazırsa hiç vakit kaybetmeden kolları sıvayabilirsiniz.

 

BENZER İÇERİKLER


Yorum Yap