Bist

117651

% 1.047

Usd/Eur

1,2365

% 0.694

Dolar

3,948

% 0.330

Euro

4,8818

% 1.026

Altın

168,139

% 1.131

Sterlin

5,6123

% 1.483

Yen

3,7369

% 0.644

Ruble

0,07008

% 0.502

Riyal

1,05423

% 0.557

Bim Kuruluşu ve Başarı Hikayesi

Bim kuruluşu ve başarı hikayesi ile Dünyanın önde gelen Üniversitelerinden olan Harvard’da ders olarak sunulan BİM’in kuruluşu ve başarı hikayesini biliyor muydunuz ? Bilmiyorsanız buyurun yazının devamında bulabilirsiniz. BİM Kuruluş Hikayesi 1995 yılında faaliyetine 21 mağazayla başlayan BİM Birleşik Mağazalar A.Ş. yüksek indirim modelinin ülkemizdeki ilk temsilcisidir. Temel gıda ve tüketim ürünlerini en uygun fiyat…


Bim kuruluşu ve başarı hikayesi ile Dünyanın önde gelen Üniversitelerinden olan Harvard’da ders olarak sunulan BİM’in kuruluşu ve başarı hikayesini biliyor muydunuz ? Bilmiyorsanız buyurun yazının devamında bulabilirsiniz.

Bim Kuruluşu ve Başarı Hikayesi

BİM Kuruluş Hikayesi

1995 yılında faaliyetine 21 mağazayla başlayan BİM Birleşik Mağazalar A.Ş. yüksek indirim modelinin ülkemizdeki ilk temsilcisidir. Temel gıda ve tüketim ürünlerini en uygun fiyat ve en yüksek kalite ile tüketiciye ulaştırmayı ana ilke edinen BİM, mağaza sayısını ve cirosunu sürekli artırmıştır. Türkiye’nin en büyük perakende kuruluşu olan BİM, Mustafa Latif Topbaş, Cüneyd Zapsu ve kardeşi Aziz Zapsu tarafından kurulmuştur. Zapsu ailesi 2003 yılında BİM’deki hisselerini satmıştır. BİM, 2005 yılında halka arz edilmiştir. BİM halka arz edildiğinde 496 milyon dolarlık piyasa değerine ulaşmıştır. 2017 yılında Mustafa Latif Topbaş da hisselerinin tamamını satmıştır. Ancak Topbaş, halen yöneticiliğe devam etmektedir.

Mustafa Latif Topbaş ve Zapsu Kardeşler Kim?

1944 yılında doğan Topbaş, 1961 yılında Bahariye Mensucat A.Ş. isimli tekstil sektöründe faaliyet gösteren aile şirketiyle iş hayatına atılmıştır. İlerleyen zamanlarda çeşitli sanayi ve ticaret firmalarında kurucu ve idareci olarak çalışmıştır. Cüneyd Zapsu ve kardeşi Aziz Zapsu ile birlikte BİM’in kurucu ortakları arasında yer almıştır. İdare Meclisi Başken Vekilliği yapan Topbaş, 2005 yılında İdare Meclisi Başkanlığı’na başlamıştır. 2010 yılından beri de İcra Kurulu Başkanlığı yapmaktadır. Sanıldığı gibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Kadir Topbaş ile akrabalık ilişkisi yoktur. Mustafa Latif Topbaş, evli ve dört çocuk sahibidir. Kızı Fatma Topbaş ile Sabri Ülker’in torunu Ali Ülker ile evlidir. 1996 yılında Ülker ile ortak Ak Gıda’yı kurmuştur. Cüneyd Zapsu, 1956 doğumludur. İşadamı ve siyasetçilik yapan Zapsu, özel sektörde iş hayatına başlamıştır. 1985 yılında Balsu Gıda’yı, daha sonraki yıllarda Teksu Gıda’yı kurmuştur. Kardeşi Aziz ile birlikte Türkiye’nin en zengin ailelerinden birine mensuptur.

BİM Nasıl Başladı?

Tüketiciye en ucuz ürünleri sunmak için maliyetleri minimum seviyeye indiren BİM, öncelikle düşük gelir grubunun yaşadığı mahallelerde mağazalaşmaya başladı. Tüketiciden gelen yoğun ilgiyle son derece başarılı bir firma haline geldi. Enflasyonun yüksek olduğu bir pazarda başarılı olmak o kadar kolay değildi. Rekabetin sürekli kızıştığı, marketlerin müşteri çekmek için türlü yöntemlere başvurduğu zamanlarda gelen bu başarı, BİM’in tüketicinin kafasındaki market imajına uymamasına rağmen gelmişti. Maliyetleri indirmek için iç ve dış görüntüsünde ihtiyaç dışında harcama yapmayan markanın tabelası bile diğer marketlerin yanında sönük kalıyordu. Tezgahlara yerleştirilmemiş ürünler, karton kolilerde üst üste yığılmış şekilde duruyordu.

BİM’in Başarısının Sırrı Nedir?

BİM’in başarısının sırrı fiyat indiriminden çok, bazı hususları devre dışı bırakmaktan geçiyor. Yani perakendede olağan olarak kabul edilen şeyler devre dışı kalarak müşteriye daha ucuz fiyatla ürün sunabiliyor. 1995’te 22 milyon dolar yatırımla başlayan ve bugünkü durumuna ulaşan BİM’den alınacak çok ders var. Uluslararası faaliyetlerini de geliştiren BİM, ilk Fas’ta atılım yaptı. 2009 yılında Fas’ın yoğun nüfuslu şehirlerinde mağazalarını açan BİM, Türk ürünleri bu ülkeye götürmek yerine, Fas’ın kültürünü, alışkanlıklarını, tüketici davranışlarını tanımayı seçti. Kendi özel markasını üretmek için yerel markalarla anlaşan BİM, daha da büyüdü. Bu atılım Mısır’a açılmak için de cesaret verdi. 2013 yılında Mısır’da da mağazalar açılmaya başladı.

BİM ALDI’den İlham Aldı

İndirim mağazacılığı konseptinin yaratıcısı ALDI. Bu konsept, çalışma ilkeleri, metolojisi, şirket yönetimi anlayışı ile net ve yalın. Temeli 1913 yılında atılan market zinciri, Albrecth ailesi tarafından kurulmuştur. Karl ve Theo kardeşlerin 1960’lara kadar yönettiği şirket, markette sigara satılıp satılmayacağı konusunda ikiye ayrılmıştır. Almanya’nın kuzeyindeki marketler ALDI Nord, güneyindeki marketler ise ALDI Süd olarak faaliyet göstermeye başlamıştır.

BİM ve ALDI’nın Farkları Nelerdir?

Çoğu pazarlama uzmanına göre BİM, ALDI’nin modelini uygulasa da ondan daha başarılı olmuştur. ALDI ile BİM’in ayrıldıkları noktalara değinecek olursak BİM, bu kadar başarılı olmasına rağmen rakiplerine meydan okuyan bir ifade kullanmaz. ALDI ise rakiplerinden başarılı olduğunu her fırsatta dile getirir. ALDI, pazar araştırmaları ve bütçe tahminleriyle uğraşmazken BİM titizlikle bunları yapmaktadır. ALDI dış pazarlara açılırken daha cesur davranırken BİM, bu konuda aşırı tedbirlidir. Yatırım yaparken ince eleyip sık dokuyan BİM, Fas ve Mısır’da mağazalaşmıştır. ALDI’den aldığı ilhamı yerel şartlara göre uyarlayan BİM, perakendedeki başarısını daha da sürdüreceğe benzemektedir.

BENZER İÇERİKLER


Yorum Yap