Bist

117651

% 1.047

Usd/Eur

1,2365

% 0.694

Dolar

3,948

% 0.330

Euro

4,8818

% 1.026

Altın

168,139

% 1.131

Sterlin

5,6123

% 1.483

Yen

3,7369

% 0.644

Ruble

0,07008

% 0.502

Riyal

1,05423

% 0.557

Amazon.com Kuruluşu ve Başarı Hikayesi

Amazon.com kuruluşu ve başarı hikayesi. Bir dünya markasının nasıl oluştuğunu ve nasıl başarıya ulaştığını yazdık. Amazon.com Kuruluşu ve Başarı Hikayesi İlk ve en büyük alışveriş sitelerinden biri olan Amazon.com 1994 yılında, Jeff Bezos tarafından Bellevue, Washington’daki garajda kurulmuştur. Daha sonraları bir işadamı Bezos’a güvenmiş, bu girişime 40 bin dolar yatırmıştır. Başlangıçta Cadabra adıyla kurulan ve…


Amazon.com kuruluşu ve başarı hikayesi. Bir dünya markasının nasıl oluştuğunu ve nasıl başarıya ulaştığını yazdık.

Amazon.com Kuruluşu ve Başarı Hikayesi

Amazon.com Kuruluşu ve Başarı Hikayesi

İlk ve en büyük alışveriş sitelerinden biri olan Amazon.com 1994 yılında, Jeff Bezos tarafından Bellevue, Washington’daki garajda kurulmuştur. Daha sonraları bir işadamı Bezos’a güvenmiş, bu girişime 40 bin dolar yatırmıştır. Başlangıçta Cadabra adıyla kurulan ve 1995 yılında online hale gelen şirket, online kitap satan bir siteyken dünyanın en büyük online perakendecisi haline gelmiştir. Şirketin adının değişmesini Jeff Bezos’un markanın A harfi ile başlaması isteğiyle ilgilidir. Alfabetik sıralamaya bağlı olarak en başlarda yer alması için şirketin adı Amazon olarak değişmiştir. Bu isim nasıl ki egzotik ve farklıysa, marka da piyasada o kadar farklı olacaktı. Amazon nasıl dünyanın en büyük nehri ise kurulan şirket de dünyanın en büyüğü olacaktı.

Amazon.com Nasıl Başardı?

Amazon.com’un tüm dünya tarafından online alışverişte tercih edilmesinin sebebi, ortaya koyduğu farklılıktı. Müşteri odaklı olma, alışverişte nelerin trend olacağını önceden bilme, markanın farkını açıkça göstermesini ve rakiplerinin önüne geçmesini sağladı. Çünkü şirketin iş planı diğer şirketlerden çok farklıydı. Kendisinden önce ve sonra kurulan firmalar piyasada tutunamazken, Amazon.com pazar lideri olmuştu. Kısa süre sonra müzik CD’sinden araç gerece, yazılımdan oyuncağa, spor ekipmanından market ürünlerine kadar herşey satmaya başlayan şirketin en büyük buluşu ise 2007’de piyasaya sürdüğü Kindle e-kitap okuyucu oldu. Teknolojinin gün geçtikçe gelişmesi, cihazın kullanım kolaylığı, sürekli artan online yayınlar müşterilerin e-kitap okuyucuyu tercih etmesinde rol oynadı. Bu satışlardan şirket büyük ekonomik katkı gördü.

Amazon.com’un Diğerlerinden Farkına Örnek

Amazon.com’un Diğerlerinden Farkına Örnek

Kindle e-kitap okuyucunun başarısından, müşterilerin aradığı hemen hemen her ürünü bulmasından, alışveriş trendlerini önceden bilmeden ve müşteri odaklı olmaktan bahsettik. Ancak bu müşteri odaklı satış konusunun üzerinde durmamız hatta örnekle açıklamamız gerekiyor. Çünkü bugün bütün markalar müşteri odaklı olduklarından, üretimde, satışta, pazarlamada müşteriyi ön plana aldıklarından bahsediyorlar. Örneğimizi okuyunca asıl müşteri odaklılık nasıl olur anlayacaksınız. Hikayemiz bir baba, oğlu ve müşteri temsilcisi ile ilgili. Oğluna PS3 hediye etmek isteyen bir baba, ürünü teslim alamaz. 4 günün sonunda müşteri temsilcisini arar ve ona durumu anlatır. Baba, müşteri temsilcisinden bir sonraki gün ürünün teslim edileceği garantisini alır. Ne kadar ödemesi gerektiğini soran baba, müşteri temsilcisinin cevabıyla şaşkına döner. Tek kuruş bile ödemeyecektir. Baba, New York Times’da yayınlanan bir makalede Amazon.com’un müşteri odaklılığını anlatır.

Amazon.com’un bugünkü başarısının sırrı tam da budur. Milyonlarca insan markanın bu tutumuna güvenerek gönül rahatlığıyla siteden alışveriş yapmaktadır. Milyar dolarlarca kar elde eden, onbinlerce çalışan sayısına ulaşan firma, bu müşteri deneyimi sayesinde bugün geldiği yerdedir. Ayrıca Jeff Bezos, pazarlama harcamalarını kısmış, müşteriyi bu tarz memnun edecek yatırımlar yapmıştır. Reklam giderlerini azaltmanın müşteriye dönüşü ücretsiz nakliye hizmeti olmuştur. Ücretsiz nakliyeye ek olarak, düşük fiyatlar da sunulunca Amazon.com rakipsiz kalmıştır.

Yenilikçi Amazon.com

Yenilikçi Amazon.com

Yenilikçilik konusunda lider haline gelen Amazon.com, müşterilerine hem kolaylık sunmaktadır, hem de alışverişi çekici hale getirmektedir. İstek listesi oluşturma, satın alınan ürün ve hizmetlere göre ilgilenilebilecek diğer ürünleri gösterme gibi hizmetler markanın ilk olarak sunduğu ve diğer markaların taklit ettiği hizmetlerdir. Bugün Amazon.com, bulut tabanlı depolama ve bilgi işlem hizmetleri ile film ve şarkı hizmetini yıllık abonelikle vermektedir. Ayrıca insanların kendi ürünlerini satabileceğini bir platforma da dönüşmüştür. Müşteriler aldıkları ürünler ilgili eleştirilerini ürünün altına yazabilmektedir. Site bir alışveriş sitesinden çok online bir topluluğa dönüşmüştür.

Amazon.com’dan İlham Alın

Her sektörden girişimcinin başarılı bir iş yapmak için Amazon.com’un müşterilerine davranış şeklini ve bu sayede kazandığı başarıyı örnek alması gerekir. Müşterinin ihtiyaçlarını anlamanın ne demek olduğu, bir işin planlamaya bağlı olarak ne kadar iyi yapılabileceği ile ilgili Amazon.com’dan alınacak çok ders vardır. 2000 yılından beri markanın kullandığı logosunda A’dan Z’ye giden ok, gülümseme şeklindedir. Yani A’dan Z’ye herşeyin bulunduğu site müşteri memnuniyeti için çalışmaktadır. İnsansız hava uçağı ile dağıtım yapacağını duyuran Amazon.com halen alanında ilklerin temsilcisidir. Tüm bu yenilikler markanın kendinden söz ettirmesini ve zirvede kalmasını sağlamaktadır. Kişiselleştirilmiş ürünler ve hizmetler sunan marka, barındırdığı dijital içerikle rakiplerinden ayrılmakta, e-ticaret ve ticaret yapanların ilham alması gereken dev bir marka hikayesi sunmaktadır.

BENZER İÇERİKLER


Yorum Yap