Bist

117651

% 1.047

Usd/Eur

1,2365

% 0.694

Dolar

3,948

% 0.330

Euro

4,8818

% 1.026

Altın

168,139

% 1.131

Sterlin

5,6123

% 1.483

Yen

3,7369

% 0.644

Ruble

0,07008

% 0.502

Riyal

1,05423

% 0.557

Adidas Kuruluşu ve Başarı Hikayesi

Adidas kuruluşu ve başarı hikayesi ‘ni hiç merak ettiniz mi? Dünyanın en başarılı spor markalarından olan Adidas’ın kuruluşu ve günümüze kadar gelen başarısını yazdık. Adidas Kuruluş ve Başarı Hikayesi Kunduracı olan Adolf kardeşi Rudolph ile birlikte Gebrüder Dassler Ohg isimli atölyelerinde spor ayakkabı alanında ilkleri yapmıştır. Dassler Kardeşler, 1920 yılında ilk jimnastik ayakkabılarını, 1925 yılında…


Adidas kuruluşu ve başarı hikayesi ‘ni hiç merak ettiniz mi? Dünyanın en başarılı spor markalarından olan Adidas’ın kuruluşu ve günümüze kadar gelen başarısını yazdık.

Adidas Kuruluşu ve Başarı Hikayesi

Adidas Kuruluş ve Başarı Hikayesi

Kunduracı olan Adolf kardeşi Rudolph ile birlikte Gebrüder Dassler Ohg isimli atölyelerinde spor ayakkabı alanında ilkleri yapmıştır. Dassler Kardeşler, 1920 yılında ilk jimnastik ayakkabılarını, 1925 yılında ise ilk çivili yarış ayakkabılarını üretmiştir. Atletler 1928 yılında Amsterdam Olimpiyatları’nda bu ayakkabıları kullanmıştır. Bundan sonra futbol kramponları üretilmiştir. 1931’de ise Adolf Dassler ve kardeşi ilk tenis ayakkabısına imza atmıştır. Başlangıçta çalıştıkları yerde elektrik olmadığından bisikletten ürettikleri enerjiyi kullanmışlardır. Deri parçalarını kesme ve derileri ayakkabıya dönüştürme işlemini bu enerjiyle yapmışlardır.

Adolf, ayakkabıları tasarlamış, Rudolf ise satışla ilgilenmiştir. Kardeşlerin asıl başarısı 1936 yılında ABD’li atlet Jesse Owens ile anlaşmalarıyla gelmişitir. Bu atlet Berlin Olimpiyatları’nda Dassler kardeşlerin ürettiği ayakkabıları giymiş ve mükemmel performansıyla 4 altın madalya kazanmıştır. Bu başarı daha fazla satış anlamına geldiği gibi kardeşlerin arasında kıskançlık krizi çıkmasına sebep olmuştur. Kardeşlerin eşleri bile birbirleriyle konuşmayacak seviyede küsmüştür. Daha sonra yayınlanacak istihbarat raporlarından öğrenildiğine göre kardeşler birbirlerini savaş sırasında gammazlamıştır. Yakalanan Rudolf’un kardeşi Adolf tarafından ihbar edildiği kayıtlara geçmiştir.

İki Kardeşin Küslüğünden İki Efsane Markaya

1948 yılında yollarını tamamen ayıran iki kardeş kendi ayakkabı fabrikalarını açtı. Böylece iki efsane marka Adidas ve Puma doğmuş oldu. Kasabayı bölen nehrin iki ayrı yakasında iki fabrikanın açılması aileyi ayırdığı gibi kasabadakileri Adidas’çılar ve Puma’cılar olarak ikiye ayırdı. Bu ikiye ayrılma o kadar keskindi ki, Adidas giyen çocuklarla Puma giyen çocuklar birbirleriyle oynamıyordu bile. Firmaların çalışanları rakip firma çalışanları ile karşılaşmamak için nehrin diğer yakasına geçmemeye çalışırdı. Adidas’çılar ve Puma’cılar birbirlerinin gittiği market ve restoranlara gitmemeye çalışırdı. Bugün halen Herzogenaurach kasabası Adidas ve Puma’nın genel merkezidir ve iki kardeş küs ölmüştür.

Üç Çizgili Logo ve Adidas

Üç çizgili bir marka logosu dendiğinde hepimizin zihinde canlanan, dünya üzerindeki çoğu insanın bildiği bu marka Bavyera eyaletinde Herzogenaurach’ta kuruldu. Marka adını yaratıcısının adından ve soyadından alıyor. Adolf Dassler’in adının ilk üç Adi ve soyadının ilk üç Das harfinin birleşmesinden oluşuyor. Adidas’ın üç çizgili markalamasının ortaya çıkışı ise 1949 yılına dayanıyor. 15 yılda 18 dünya rekoru kıran Emil Zapotek, üç çizgili koşu ayakkabısını ilk giyen sporcudur. 1960’lı yıllardan sonra bu ünlü üç çizgi markanın ürettiği giyim malzemelerinde kullanılmaya başlamıştır. Markanın ismi söylenince hatırlanan diğer ünlü bir logo ise üç yapraklı yonca denen logo. 1971 yılının Ağustos ayında belirlenen logo, bir yıl sonra markanın ürünlerinde kullanılmaya başladı. Bu logo günümüzde adidas Originals kolleksiyonunu temsil ediyor.

1997 yılında ise yaratıcı direktör Peter Moore, 1990 yılında tasarlanmış ve Equipment performans ürünlerinde kullanılan logo tasarımı tüm ürün gamında kullanılarak tarihe geçti. Bu tasarımda klasik üç çizginin dışında yükselen bir dağ bulunmaktaydı. Anlatılmak istenen aşılması gereken engel ve başarılması gereken hedeflerin, birlikte aşılabileceğiydi. Logonun esin kaynağı firmanın ayakkabılarına yandan bakıldığında görülen silüetti. 2002’nin Temmuz ayında firma için devrim niteliğindeki iş stratejisi açıklandı. Bu stratejiye göre firmanın ürettiği ürünler üç kategoriye ayrılacaktı. 2005’te İngiliz rakibi Reebok’ı satın alan marka, çeşitli sektördeki şirketlerle de bağlantı halindedir.

Adidas’tan Alınacak İlham

Girişimciler markanın hikayesinden bir çok ders çıkarabilir. Dünyanın en büyük spor ekipmanı üreticilerinden biri olan marka, kuruluşundan itibaren pek çok önemli spor etkinliğine ve spor takımına sponsor olmuştur. Atletler için üretilen ürünlerden spor organizasyonlarına, golf, lakros gibi branşlar için üretilen malzemelerden parfüm ve bakım ürünlerine kadar geniş bir ürün yelpazesine sahip markanın sloganı Impossible is Nothing’tir, yani imkansız yoktur. Dünya genelinde sporun bütün branşlarında ve sektörlerinde uzmanlaşmış olan marka, ürün sayısını sürekli artırarak, kalitesini sürekli iyileştirmiştir. AR-GE’ye verdiği önem ile ürün geliştirmeye yönelik çalışmalar yapmış, buluşlarını kayıt altına almıştır. Sporun her alanında sponsorluklara imza atarak, spor ve marka isminin her kulvarda birlikte anılmasını sağlamıştır. Ünlü sporcu ve şarkıcılarla yaptığı reklam anlaşmaları markanın geniş kitleler tarafından bilinmesini ve kullanılmasını sağlamıştır. Adidas-Salomon AG, 1993 yılında neredeyse iflasa gidecekken maliyetleri düşürmüş ve üretimi Asya’ya devretmiştir. Sadece bu olay bile markanın hikayesini tekrar tekrar okumak için bir sebeptir.

BENZER İÇERİKLER


Yorum Yap